home Porady Zawód psycholog

Zawód psycholog

Zastanawiałeś się kiedyś kto może zostać psychologiem? Jakie trzeba spełniać warunki, jakie cechy charakteru posiadać. Jakie mieć życie, doświadczenia, aspiracje.

Czym jest psychologia?

Psychologia to niezwykła nauka, bo taka, która uczy rozumienia otaczającego nas świata. Psycholog jest zarówno dobrym kompanem do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych jak śmierć bliskiej osoby czy choroba. Ale też doskonałą pomocą w szkoleniach zawodowych i personalnych. By być psychologiem konieczne jest posiadanie kilku cech, ale też otwarta głowa i chęć do nauki. Przede wszystkim jednak empatia, której ciężko jest się nauczyć, a którą raczej trzeba wynieść z domu. Co robi psycholog? Psycholog nie tylko doradza jak postąpić w rudnej sytuacji, ale również musi potrafić udzielić wsparcia osobom, którym wydaje się, że ich życie straciło sens. By móc tego dokonać potrzebne jest nie tylko wykształcenie, ale i szeroka wiedza nie tylko bazująca na doświadczeniu, ale i ogólnym pojmowaniu świata.

Jak zostać psychologiem?

By zostać dyplomowanym psychologiem konieczne jest zakończenie studiów magisterskich na tym kierunku. Ponieważ jest to zawód ściśle powiązany z ludzką psychiką, a co za tym idzie bardzo delikatny, wymagane jest odbycie stażu oraz praktyk, tak by starsi koledzy mogli się zorientować czy osoba, która chce zostać psychologiem odpowiednio się zachowuje i w ogóle nadaje do tego zawodu. Bardzo mile widziane są praktyki studencie, jakie odbyć można w ośrodkach terapeutycznych, ale także niektórych domach dziecka, domach starców. Coraz częściej zdarza się, że przed przyszłymi psychologami stoją otwarte drzwi do korporacji.