Chociaż zabawki sensoryczne najczęściej kupuje się dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, to coraz częściej na rynku pojawiają się również produkty sensoryczne zaprojektowane z myślą o starszych odbiorcach. To przede wszystkim gadżety, akcesoria, meble i wyposażenie wnętrz.
Nowe pomoce sensoryczne dostępne na rynku
Oczywiście ilość gadżetów i pomocy sensorycznych dostępnych na rynku jest ogromna, ale nie wszystkie prezentują tę samą wartość. Wszystko zależy zarówno od jakości zastosowanych materiałów jak i ilości bodźców, jakie zaprojektowano w konkretnej zabawce albo gadżecie. Czasami dwie maty sensoryczne, na których dziecko może się rozwijać i poznawać nowe faktury, dźwięki i odbierać bodźce zewnętrzne – wykonane przez tego samego producenta i w tym samym przedziale cenowym – mogą skrajnie mocno różnić się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami. Szczególnie materiały mają znaczenie, albowiem pomoce sensoryczne same w sobie wymuszają ich dotykanie, ciągnięcie, przyklejanie i odklejanie, zgniatanie i wykonywanie z nimi rozmaitych czynności manualnych. Dlatego użycie jakościowych materiałów i tkanin, a także sięgnięcie po bezpieczne dla dziecka i trwałe metody szycia zamiast klejenia – to podstawowe działanie producentów, mogące wydłużyć używalność danego modelu i podnieść jego funkcjonalność.
Cechy używanego sprzętu
Wyposażenie sensoryczne, przeznaczone dla dzieci i młodzieży, powinno być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Jego celem jest wspieranie rozwoju zmysłów oraz regulacja emocji i napięcia. Do najważniejszych cech należą:
- wykonanie z nietoksycznych, bezpiecznych materiałów,
- różnorodność faktur, kształtów i kolorów,
- możliwość manipulacji, ściskania, rozciągania,
- stymulacja wielu zmysłów jednocześnie (dotyk, wzrok, słuch),
- trwałość i odporność na intensywne użytkowanie,
- dopasowanie do wieku i poziomu rozwoju dziecka lub nastolatka.
Dzieci starsze również wymagają pomocy sensorycznej
Najskuteczniejsze pomoce sensoryczne to oczywiście te, które są dopasowane do potrzeb poszczególnych dzieci. Warto pamiętać, że dziecko zdiagnozowane od początku z jakimiś dysfunkcjami czy schorzeniami poznawczymi albo funkcjonalnymi, wraz z mijającymi latami i swoim wzrostem, wciąż wymagać może np. szczegółowej rehabilitacji czy chociażby ćwiczeń sprawnościowych i manualnych, które wykonywać można z zastosowaniem nieco bardziej wymagających zabawek, ale nadal jednak sensorycznych. Producenci oferujący takie gadżety i pomoce dla dzieci starszych wiedzą, że muszą być one wykonanie nie tylko w interesujący wizualnie sposób, ale przede wszystkim muszą być odporne na zużycie czy uszkodzenie. Najbardziej doświadczone marki na rynku przeważnie gwarantują trwałość bez względu na rodzaj użytkowania.