home Inne Wyposażenie sensoryczne pokoju i gadżety sensoryczne dla młodzieży

Wyposażenie sensoryczne pokoju i gadżety sensoryczne dla młodzieży

Chociaż zabawki sensoryczne najczęściej kupuje się dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, to coraz częściej na rynku pojawiają się również produkty sensoryczne zaprojektowane z myślą o starszych odbiorcach. To przede wszystkim gadżety, akcesoria, meble i wyposażenie wnętrz.

Nowe pomoce sensoryczne dostępne na rynku

Oczywiście ilość gadżetów i pomocy sensorycznych dostępnych na rynku jest ogromna, ale nie wszystkie prezentują tę samą wartość. Wszystko zależy zarówno od jakości zastosowanych materiałów jak i ilości bodźców, jakie zaprojektowano w konkretnej zabawce albo gadżecie. Czasami dwie maty sensoryczne, na których dziecko może się rozwijać i poznawać nowe faktury, dźwięki i odbierać bodźce zewnętrzne – wykonane przez tego samego producenta i w tym samym przedziale cenowym – mogą skrajnie mocno różnić się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami. Szczególnie materiały mają znaczenie, albowiem pomoce sensoryczne same w sobie wymuszają ich dotykanie, ciągnięcie, przyklejanie i odklejanie, zgniatanie i wykonywanie z nimi rozmaitych czynności manualnych. Dlatego użycie jakościowych materiałów i tkanin, a także sięgnięcie po bezpieczne dla dziecka i trwałe metody szycia zamiast klejenia – to podstawowe działanie producentów, mogące wydłużyć używalność danego modelu i podnieść jego funkcjonalność.

Dzieci starsze również wymagają pomocy sensorycznej

Najskuteczniejsze pomoce sensoryczne to oczywiście te, które są dopasowane do potrzeb poszczególnych dzieci. Warto pamiętać, że dziecko zdiagnozowane od początku z jakimiś dysfunkcjami czy schorzeniami poznawczymi albo funkcjonalnymi, wraz z mijającymi latami i swoim wzrostem, wciąż wymagać może np. szczegółowej rehabilitacji czy chociażby ćwiczeń sprawnościowych i manualnych, które wykonywać można z zastosowaniem nieco bardziej wymagających zabawek, ale nadal jednak sensorycznych. Producenci oferujący takie gadżety i pomoce dla dzieci starszych wiedzą, że muszą być one wykonanie nie tylko w interesujący wizualnie sposób, ale przede wszystkim muszą być odporne na zużycie czy uszkodzenie. Najbardziej doświadczone marki na rynku przeważnie gwarantują trwałość bez względu na rodzaj użytkowania.