Medycyna w Polsce stoi na dosyć wysokim poziomie. Pomimo rządowych funduszy, polscy lekarze kształcą się nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Do rzadkości nie należą już międzynarodowe stypendia, czy staże w największych klinikach uniwersyteckich świata. Polscy lekarze chcą się uczyć i dokonują dzięki temu rzeczy niemożliwych.
Podstawowa opieka zdrowotna- czy to wystarczy?
Przez wiele osób lekarz rodzinny lub internista przyjmujący w osiedlowej przychodni nie jest uznawany za lekarza. Zazwyczaj udajemy się do niego jedynie po receptę na antybiotyk lub inny lek przepisany przez specjalistę.
Bez względu na nasze prywatne opinie, pamiętajmy, że lekarz ten jak każdy inny ma możliwość koordynowania naszych planów leczniczych, a także wprowadzania działań profilaktycznych.
Badania, testy- co warto zrobić?
Za podstawowe badanie, które powinno być wykonane przy każdej wizycie u lekarza uznać można pomiar ciśnienia. Prawidłowa wartość ciśnienia to nie tylko wyznacznik bezproblemowej pracy serca, ale również wskaźnik na podstawie którego szacować można ryzyko np. zgonu z powodów sercowo- naczyniowych.
Na nie mniejszą uwagę zasługuje morfologia krwi. Badanie to w zależności od ośrodka zdrowia kosztuje 8- 12 zł, a dostarcza lekarzowi wiele informacji na temat przemian dziejących się w organizmie. Zarówno pobór krwi, jak i sama analiza próbki jest w pełni darmowa w przypadku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
Samokontrola wagi to także dobry sposób walki nie tylko z otyłością, ale również miażdżycą, nadciśnieniem oraz ostrym zespołem wieńcowym.