home Bez kategorii Skąd biorą się żylaki i jak temu zapobiec?

Skąd biorą się żylaki i jak temu zapobiec?

Jednym z bardziej uciążliwych i nieprzyjemnych chorób dotyczących nóg, są żylaki kończyn dolnych. Ich występowanie dotyczy zazwyczaj kobiet, ale przyczyny bywają różne. Choć schorzenie to dotyczy wielu osób, to niewiele wie jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny

Zawsze najlepszym działaniem jest zapobieganie. Choć skłonność do żylaków można odziedziczyć w genach, to zazwyczaj styl życia i przebyte choroby, są ostatecznym katem dla naszych nóg. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania żylaków u kobiet, jest ciąża. To właśnie ona sprawia, że organizm nie tylko musi zmierzyć się z dużym ciężarem, ale również z dużą ilością krwi, która u kobiet w ciąży jest normą. Inną częstą przyczyną jest stojący tryb pracy. To właśnie on sprawia, że delikatniejsze żyły na nogach zaczynają mieć problem z elastycznością i odpowiednim przepływem krwi. Powstają wówczas żylaki kończyn dolnych, które z grubsza wyglądają po prostu jak duże widoczne żyły, które nie tylko są nieestetyczne, ale również sprawiają ból i ociężałość nóg. Najróżniejsze choroby i przeprowadzone operacje również mogą negatywnie wpłynąć na stan naszych żył na nogach. Ostatecznie może to skończyć się występowaniem żylaków i obolałymi nogami. O operacji możecie poczytać na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/operacja-zylakow-konczyn-dolnych/.

Jak powstrzymać żylaki kończyn dolnych?

Jeśli na naszych nogach pojawią się żylaki kończyn dolnych, należy umiejętnie z nimi walczyć. Najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, który po przebadaniu, dopasuje adekwatne leczenie. Duże zmiany leczy się operacyjnie. Usuwa się żylaki w celu nierozprzestrzeniania się i powstrzymania ewentualnych skutków ubocznych.