home Porady Różne stadia astygmatyzmu

Różne stadia astygmatyzmu

U osób dziedziczących astygmatyzm często o wiele łatwiej wychwycić moment, w którym to konkretne schorzenie się uwidacznia. Zwłaszcza u najmłodszych, podczas regularnych kontroli lekarskich możliwe jest zdiagnozowanie astygmatyzmu w jego wczesnej formie. Na tym etapie jeszcze astygmatyzm może być mylony z innymi wadami wzroku, ale są to formy na tyle łagodne, że wystarczy dopasować odpowiednie okulary i zalecać regularne kontrole.

Metody nieinwazyjne

Walka z astygmatyzmem nie jest trudna – większość osób cierpi na dość podstawowe stadia tej choroby, gdzie wystarczy całkowicie dobranie odpowiednich okularów lub soczewek. Astygmatyzm to choroba, która bierze się przede wszystkim ze zniekształcenia rogówki – na początku najczęściej zaobserwować można na gałce ocznej tylko jedno ognisko, ale przy posuwającym się astygmatyzmie, wraz z wiekiem, pojawiać mogą się kolejne ogniska. Wtedy soczewki toryczne często nie są w stanie zagwarantować tak dużego komfortu i poprawy jakości widzenia jak dobre okulary dla astygmatyka.

Zapraszamy na https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-astygmatyzm

Leczenie operacyjne

Przy najcięższych fazach astygmatyzmu, warto rozważyć leczenie operacyjne. Zabiegi metodą LASIK są refundowane tylko do pewnego poziomu i wyłącznie w jednostkach chorobowych, które nie nadają się do jakiejkolwiek innej terapii. Osoby zdecydowane na jednorazowe usunięcie swojej choroby oczu za pomocą specjalnego lasera, mogą oczywiście zawsze umówić się na prywatny zabieg w rozlicznych przychodniach i klinikach.