home Inne Najważniejsze części do silników i ich funkcje

Najważniejsze części do silników i ich funkcje

Silnik to zdecydowanie najważniejszy element samochodu – niektórzy mówią nawet, iż jest on sercem pojazdu. To jego prawidłowa praca umożliwia autom właściwe działanie. Odpowiedzialność za nią biorą z kolei części do silników.

System filtracji

System filtracji obejmuje cztery części: filtr oleju, filtr powietrza, filtr paliwa oraz filtr przeciwpyłkowy. Zadaniem filtra oleju jest dbanie o czystość oleju. Tym samym jest on w stanie zmaksymalizować żywotność każdej innej części do silników. Filtr powietrza oczyszcza powietrze zasysane przez silnik, filtr paliwa usuwa zbędne substancje z paliwa, a filtr przeciwpyłkowy likwiduje różne zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć negatywnie m.in. na pracę klimatyzacji.

System chłodzenia

Jego głównym zadaniem jest ochrona części do silników przed przegrzaniem. Na ten moment jego najpopularniejszą odmianą jest system chłodzenia cieczą, który składa się z:

  • chłodnicy,
  • pompy wody,
  • wentylatora chłodnicy,
  • płynu chłodzącego.

Odgrywa kluczową rolę, gdyż wskutek intensywnej pracy silnika dochodzi do produkcji sporej ilości ciepła, które mogłoby poważnie zaszkodzić poszczególnym elementom pojazdu.

System zarządzania pracą silnika

Znacznie częściej nazywany po prostu rozrządem. To system, którego działanie oparte jest na mechanicznych częściach do silników. Umożliwiają one prawidłowy ruch poszczególnym elementom i dbają o ich prawidłowe napięcie. Rozrząd składa się z: wału korbowego, wału rozrządu, rolki prowadzącej, paska rozrządu i rolki napinającej.