home Badania Jak skutecznie leczyć płaskostopie u dzieci?

Jak skutecznie leczyć płaskostopie u dzieci?

Każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu jego dziecka oraz jego prawidłowej postawie. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka, kiedy zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Wielu rodziców dostrzega w tym momencie wadę stópek, która później diagnozowana jest jako płaskostopie poprzeczne. Na szczęście, jest to wada, którą można skutecznie leczyć. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci. Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u ortopedy, który powinien przeprowadzić badania w tym kierunku i kreślić diagnozę.

Metody leczenia płaskostopia poprzecznego

Pierwszym, co zaleca każdy lekarz są wkładki ortopedyczne. Takie wkładki wykonuje się na zamówienie, ręcznie. Specjalista bada i mierzy dokładnie stopy, a dopiero później samodzielnie wykonuje takie wkładki dla swojego pacjenta. Bardzo ważne jest, aby maluch stosował je jak najczęściej. Kolejną rzeczą są oczywiście ćwiczenia. Fizjoterapeuta powinien wskazać, które z nich są najlepsze, a następnie trzeba je wykonywać jak najczęściej w warunkach domowych. Im więcej dziecko ćwiczy, tym szybciej wkładki ortopedyczne (https://fororto.pl/) przestają być potrzebne i wada znika.

Jak dobrać odpowiednie obuwie dla maluszka?

Kupując pierwsze buty dla dziecka, trzeba zwracać dużą uwagę na ich jakość. Na pewno powinno być to obuwie zabudowane do kostki, aby właściwie trzymało nóżkę i nie powodowało jej koślawienia. Poza tym, ważna jest odpowiednio wyprofilowana podeszwa, która zapewnia prawidłową postawę. Najlepiej, jeśli buty są lekkie i dobrze się zginają, ponieważ dziecko może czuć się w nich komfortowo.