home Porady Jak przebiega artroskopia stawu kolanowego?

Jak przebiega artroskopia stawu kolanowego?

Wprowadzenie zabiegów artroskopowych znacznie poszerzyło możliwości współczesnej chirurgii. Dbając o zdrowie pacjentów nie trzeba już wykonywać rozległych otwarć, aby dostać się do operowanego miejsca. Klasyczna chirurgia wymaga swobodnego dostępu do tkanki zmienionej w wyniku choroby lub urazu. Jeżeli znajduje się ona głęboko, konieczne bywało wykonywanie skomplikowanych i dużych cięć, które wymagały szwów i wielu tygodni gojenia. Tak rozległe operacje nierzadko wywoływały powikłania. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem artroskopia stawu kolanowego.

Jakie są możliwości artroskopii?

Obecnie za pomocą tej techniki zoperować można wielu pacjentów, szczególnie tych, którzy uskarżają się na kłopoty z kolanami. Ze względu na budowę tych stawów, wszelkie ingerencje w ich elementy bywały bardzo inwazyjne. Współcześnie wystarczą zaledwie dwa lub trzy małe nacięcia, przez które do wnętrza stawu chirurg wprowadza laparoskop. Małe rany goją się szybciej, ryzyko powikłań zostało zredukowane.

Jak wygląda zabieg artroskopowy?

Poprzedzony jest skrupulatnym wywiadem oraz badaniami takimi jak USG, RTG czy rezonans. Mają one na celu nie tylko potwierdzić diagnozę, lecz również zobrazować zmiany, co pozwala na zaplanowanie zabiegu W zależności od rodzaju może trwać od około 60 minut do nawet dwóch lub trzech godzin. Bywa wykonywany w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub ogólnym. Zazwyczaj pacjent zostaje w klinice przez dwa do czterech dni, a po dwóch tygodniach zaleca się wyciągnięcie szwów.

Zdrowie po zabiegu?

Choć artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, wymaga rehabilitacji, często połączonej ze specjalnymi ćwiczeniami. Istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, co pozwala na trwały powrót do zdrowia.