home Inne Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Nie ulega wątpliwości, że Internet znacznie ułatwił życie wielu użytkownikom. Za jego pośrednictwem mogą robić zakupy, załatwiać sprawy administracyjne i finansowe, prowadzić wideokonferencje z pracownikami i kontrahentami. Internet ciągle się zmienia i zmienia się także prawo dotyczące jego użytkowania.

Co obejmuje prawo internetowe?

Prawo to dotyczy wszelkich działań w Internecie oraz określa obowiązki użytkowników. Szczegółowej regulacji podlegają przede wszystkim handel internetowy (e-commerce) oraz różnego rodzaju usługi on-line (świadczone na odległość).

Celem wprowadzanych regulacji prawnych jest dostosowanie obowiązujących przepisów do szybko zmieniającego się Internetu i stosowanych w nim nowych technologii. Najwięcej przepisów zawartych jest w ustawie o prawie telekomunikacyjnym, ale także w prawie cywilnym, karnym oraz gospodarczym.

Kogo chroni prawo internetowe?

Przepisy dotyczące Internetu chronią wszystkich użytkowników i mają zapewnić im bezpieczeństwo WIęcej na https://www.legalalliance.pl/obsluga-prawna/internet. Szczególnej ochronie podlegają:

– prawa autorskie,
– dane osobowe,
– przetwarzanie danych (polityka cookies),
– umowy on-line,
– transakcje finansowe,
– prawa konsumentów,
– wizerunek osoby prywatnej oraz firmy.

Przestrzeganie przepisów w tych obszarach jest obowiązkowe i podlega kontroli, ich naruszenie może grozić wysokimi karami finansowymi.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Choć prawo chroni interesy wszystkich podmiotów korzystających z Internetu, to głównie dotyczy to podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych. Osoby prywatne chronione są w znacznie mniejszym zakresie, dlatego same powinny dbać o bezpieczne korzystanie z sieci. Przede wszystkim należy korzystać ze stron zaufanych, nie można klikać w niesprawdzone linki, należy chronić hasła i nie wolno podawać ich osobom trzecim.

Niestety liczba przestępstw w cyberprzestrzeni stale rośnie, ich wykrycie jest bardzo trudne i wymaga wielokierunkowych działań ze strony organów ścigania. W wielu przypadkach pomocna jest kancelaria adwokacka wyspecjalizowana w prawie internetowym.