Alkohol zwany wódką nie jest za każdym razem wytwarzany z tego samego. Istnieje wódka z ryżu, z ziemniaków, czy też z innych produktów pochodzenia rolniczego. Jego smak w dużej mierze zależy od produktu pierwotnego, ale ma na niego ogromny wpływ to, w jaki sposób produkuje się daną wersję tego alkoholu. Nie zawsze określenie „czysta” znaczy to samo. Na rynku można znaleźć naprawdę znacznie różniące się między sobą alkohole tego typu.
Ziołowe znaczy lepsze
Wiele osób decydując się na zakup wódki, wybiera tą, która smakuje ziołowo. Tak naprawdę atrakcyjność takiego alkoholu rośnie ze względu na unikalność smaku i często również ze względu na równie unikatowy styl opakowania. Popularna wódka ze źdźbłem trawy będzie się prezentowała na weselnym stole znacznie lepiej niż ta biała, tradycyjna. Innym rodzajem wódki jest ta o smaku kokosowym lub, dla oryginalnego przykładu, różanym. Wszystkie propozycje mają swoich amatorów.
Bezalkoholowa wódka – czy to ma sens?
Tak, ten alkohol również sprzedawany jest jako bezalkoholowy. Popularność zyskał na razie przede wszystkim w Kanadzie, ale jest jedynie kwestią czasu, zanim rozgości się u nas. Aby uzyskać tak charakterystyczny smak, należy w odpowiedni sposób macerować wybrane zioła. Doskonale skomponowane mieszanki pozwalają wydobywać z ziół nie tylko podobny do wódki smak, ale również przekazywać pijącym rewelacyjne właściwości prozdrowotne. Picie go dla samego smaku może się niektórym wydawać dziwne, ale istnieją takie osoby i nie należy się im dziwić. Tradycyjny smak zimnej wódki naprawdę można odtworzyć w wersji bezalkoholowej.