Każda firma powinna dbać o to, aby wystawiane przez nią faktury były terminowo opłacane. Ma to duży wpływ na zachowanie płynności finansowej i stabilizację. Niestety z klientami bywa różnie. Niektórzy zawsze na czas spłacają swoje zobowiązania, inni bagatelizują tę kwestię, a jeszcze innym zdarzają się problemy finansowe i opóźnienia w spłacie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie usługi monitoringu płatności, która pozwala na to, aby zapobiegać powstawaniu należności przeterminowanych. Na czym polega ta usługa i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Monitoring płatności sposobem na zachowanie stałej kontroli
Decydując się na skorzystanie z tej usługi, można mieć pewność, że każda faktura będzie monitorowana i bardzo szybko będzie można wyłuskać z systemu te, dla których termin płatności już minął. Monitoring płatności to bardzo wygodny system, który informuje klientów, że zbliża się termin płatności wystawionej dla nich faktury, następnie, że termin przypada danego dnia, a później już ile dni minęło od daty wskazanej na dokumencie. Kontrahenci są więc stale informowani o konieczności spłaty zobowiązania. Dzisiaj taki monitoring stosowany jest nie tylko przez duże firmy, ale również mniejszych usługodawców, którym zależy na stabilizacji finansowej firmy.
Jak postąpić, gdy kontrahent unika płatności faktury?
Mimo prowadzenia monitoringu płatności faktur, trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie zostaną opłacone w terminie. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być skierowanie wezwania do zapłaty. Większość firm nie chce się jednak bawić w działania windykacyjne i kierują sprawę do profesjonalnej firmy, która obsługuje proces windykacji zadłużenia. Windykatorzy kierują zarówno listowne wezwania, jak również wykonują połączenia telefoniczne, czy wysyłają smsy z prośbą o spłatę. Jeśli ich działania okażą się nieskuteczne, mogą skierować pracownika na adres zamieszkania lub firmy, a ostatecznie – skierować sprawę do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego z klauzulą wykonalności.