home Inne Czym zajmuje się chirurgia szczękowa?

Czym zajmuje się chirurgia szczękowa?

Poszczególne specjalizacje w stomatologii zajmują się leczeniem konkretnych schorzeń. Chirurgia szczękowa to zabiegi, które są bardziej skomplikowane i mają na celu usunięcie uszkodzeń w obrębie zgryzu, czy dolnej części czaszki. Dotyczy to zarówno tych powstałych, choćby w wyniku zatrzymania zębów, stanów zapalnych, jak i też poważnych urazów, które mogą występować między innymi po wypadkach samochodowych.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

W ramach dziedziny stomatologicznej, którą jest chirurgia szczękowa, wykonywanych jest wiele skomplikowanych zabiegów. To kompleksowe operacje, które nie obejmują wyłącznie jamy ustnej. Stomatolodzy od chirurgii szczękowej zajmują się uszkodzeniami w obrębie także twarzy i szyi. To między innymi usuwanie torbieli. Chirurdzy zajmują się także ekstrakcjami zębów, czy operacjami niezbędnymi do wykonania po urazach. Dotyczy to między innymi korekcji uzębienia po wypadkach. Zatem chirurg szczękowy wykonuje skomplikowane zabiegi i operacje. Wymagają one odpowiedniej diagnozy, która jest oparta na wykonaniu diagnostyki, choćby w postaci zdjęć RTG. Pozwala to specjaliście ustalić, jak powinien być przeprowadzony zabieg, aby uzyskać w bezpieczny sposób oczekiwane efekty.

Wypełnianie zębów implantami?

Stosowanie implantów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pozwala to uzyskać estetycznie prezentujące się uzupełnienie uzębienia. Zabiegi wykonywane są między innymi przez chirurgów szczękowych, którzy mają odpowiednią kwalifikację implantologiczną. Z reguły przystępuje on do pracy, gdy niezbędne jest uzupełnienie materiału kostnego, który uległ zanikowi. W zależności od tego jak wygląda sytuacja z uzębieniem u pacjenta, stosowane są metody wszczepiania implantów w kości szczęki, żuchwy, czy okostnej. Postęp technologiczny, który występuje w obrębie takich dziedzin jak chirurgia szczękowa, czy implantologia sprawia, że możliwe jest stosowanie coraz trwalszych i estetycznych materiałów. Obejmuje to między innymi nowoczesne substytuty tytanu w postaci ceramiki.