home Inne Dlaczego domowa woda gazowana jest lepsza niż sklepowa oranżada?

Dlaczego domowa woda gazowana jest lepsza niż sklepowa oranżada?

Wody gazowane są promowane jako niskokaloryczna lub zerokaloryczna alternatywa dla napojów gazowanych. Nic więc dziwnego, że sprzedaż wody gazowanej wzrosła, a urządzenie pozwalające na uzyskanie jej w domu biją rekordy popularności. Jednak czy domowa woda gazowana to naprawdę zdrowa alternatywa?

Woda gazowana – czy lepsza od innych?

Podobnie jak w przypadku większości składników odżywczych, odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie może brzmieć „tak” lub „nie”. Naukowcy badali wodę gazowaną, choć nie za bardzo, pod kątem jej wpływu na zęby, kości i trawienie. Czy to źle dla ciebie? Prawdopodobnie nie. Czy to jest dla Ciebie dobre? Może. Czy to jest lepsze niż słodkie napoje gazowane? Zdecydowanie.

Domowa woda gazowana versus słodkie oranżady

Woda gazowana to po prostu woda nasycona dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem. Dwutlenek węgla tworzy bąbelki w gazowanej wodzie, ale także dodaje kwasowości napojom. Producenci nasycają wiele z tych napojów tajemniczymi „naturalnymi smakami”. Zazwyczaj są to po prostu chemikalia ekstrahowane z roślin lub zwierząt, które dodają smaku bez użycia cukru i bez dużej ilości kalorii. Jednak do tworzonej w domu wody gazowanej nie musisz niczego takiego dorzucać. Natomiast dla porównania – słodka oranżada, szczególnie cola z kofeiną i kwasem fosforowym, dosłownie zjada zęby i kości. To woda gazowana plus słodzik, taki jak cukier trzcinowy lub syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Niektóre napoje gazowane, w szczególności cola, dodają również kwas fosforowy lub kwas cytrynowy w celu nadania smaku i działania jako środek konserwujący, jest tam także kofeina. Ich potencjalny wpływ na zęby i kości jest zatrważający! Najważniejsze jest to, że zarówno zwykła, jak i aromatyzowana woda gazowana mogą mieć wpływ na Twoje zęby po długim kontakcie. Im dalej od zwykłej wody – czy to z nasyceniem dwutlenkiem węgla, czy ze smakiem – tym gorzej dla zębów. Eksperci zalecają picie takiej wody wyłącznie podczas jedzenia posiłków i unikanie przepłukiwania jej wokół ust, aby uniknąć wpływu kwasowości na zęby.