MedPahrm Jobs

Bliższe spojrzenie na Video CV

Bliższe spojrzenie na Video CV

W natłoku CV, jakie każdego dnia napływają do działów HR bardzo trudno jest się wyróżnić. Trzeba mieć albo dużo szczęścia, albo w 110 % spełniać oczekiwania, żeby się przebić.

Może zatem warto zastanowić się nad alternatywną formą zaprezentowania swojej osoby?

Video CV może budzić skrajne emocje. Tradycyjne, papierowe CV ma nadal wielu zwolenników, którzy uważają, że jest ono wystarczającym narzędziem pomocnym w poszukiwaniu pracy lub pracowników. Rośnie również grupa osób, których zdaniem Video CV niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści niż tradycyjna forma.

Jest też trzecia grupa osób stojących niejako z boku. Są to poszukujący pracy, którzy mają nikłą wiedzę na temat zasad działania Video CV i z tego powodu nie mają zdania w powyższej dyskusji. Warto zatem wspomniane zasady przybliżyć.

Co to jest Video CV?

Specjaliści do spraw rekrutacji codziennie otrzymują setki typowych i podobnych do siebie CV i listów motywacyjnych. Większość nie przykuwa ich uwagi i od razu lądują w „koszu” .

Dlatego bardzo ciekawym pomysłem jest film prezentujący doświadczenie, umiejętności i zainteresowania kandydata.

Osoba chcąca zdobyć ciekawą pracę musi się wyróżnić, a stosując tradycyjne CV ma niestety ograniczone pole do działania, więc warto, aby zwróciła uwagę na cyfrowy życiorys, który otwiera zupełnie nowe możliwości. Pozwala zaprezentować siebie w niekonwencjonalny sposób. Prócz umiejętności potwierdzonych na papierze można pokazać swoje umiejętności miękkie, osobowość. Jednym słowem Video CV jest nowoczesnym narzędziem, wykorzystującym nowe technologie, do ciekawego zaprezentowania swojego doświadczenia zawodowego, ścieżki edukacji, planów na przyszłość, etc.

Dlaczego warto przygotować swoje Video CV?

Video CV pozwala nie tylko zaprezentować swoje dotychczasowe osiągnięcia na polu zawodowym, ale także znajomość języków obcych czy kompetencje osobiste, które mogą być atrakcyjne dla nowego pracodawcy. Dodatkowo dzięki pracy nad tworzeniem własnego Video CV ćwiczymy przygotowywanie swojego życiorysu oraz prezentację przed kamerą. CV w postaci krótkiego filmu powoduje, że jesteśmy lepiej zapamiętani przez osoby rekrutujące i otrzymujemy więcej ofert pracy. Wynika to z faktu, że prezentując siebie przed kamerą sprawiamy wrażenie pracownika silnie zmotywowanego do pracy, poszukującego nowych rozwiązań.

Jak najlepiej przygotować się do Video CV?

Przychodząc na targi MedPharm Careers zostajemy zwolnieni z przygotowań do Video CV pod kątem technicznym. Wszelkie narzędzia niezbędne do profesjonalnego nagrania wystąpienia zapewniają organizatorzy targów. Na nas spoczywa przygotowanie się pod kątem merytorycznym. Przeanalizujmy wcześniej tekst przemowy i przećwiczymy go w domu przed lustrem lub przed znajomym, który może zasugerować poprawki. Popracujmy nad językiem obcym, w jakim będziemy prezentować swoje CV. Zwróćmy szczególną uwagę na słownictwo specjalistyczne. Ważnym elementem jest również nasz wygląd. Starajmy się prezentować profesjonalnie i elegancko.

Na co zwrócić uwagę w prezentacji?

Najważniejszym elementem prezentacji jest stworzenie sobie planu działania. Pozwoli nam to zachować określoną strukturę wypowiedzi, uniknąć powtórzeń czy pominięcia istotnych aspektów naszej kariery. Możemy spróbować przedstawić swoją ścieżkę kariery dzieląc ją na 3 etapy. W pierwszym opowiadamy krótko o swojej przeszłości, czyli poprzednich miejscach pracy, ukończonych szkołach, kursach etc. Możemy w kilku słowach wyjaśnić, czego nauczyliśmy się przez ten czas.

Drugi etap powinien dotyczyć teraźniejszości, czyli tego, czym się teraz zajmujemy, gdzie obecnie pracujemy lub dlaczego przestaliśmy pracować.

Trzeci etap to próba przedstawienia swoich planów na przyszłość. Możemy opowiedzieć, dlaczego planujemy wyjechać zagranicę, do jakiego kraju, skąd takie plany. Pamiętajmy również o tym, aby na początku krótko się przedstawić a na koniec podziękować widzom za uwagę.

Video CV nie jest bardziej czasochłonne niż tradycyjne CV, zarówno do jednego jak i drugiego należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze w tym wszystkim jest pozytywne nastawienie i silna motywacja do pracy zagranicą.